Trądzik Różowaty - Leczenie, Trądzik Różany

Trądzik Różowaty - Leczenie, Trądzik Różany

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Jak leczyć trądzik różowaty?

Mimo nieustalonej jak dotąd etiologii trądzik różowaty można leczyć i to z dużym powodzeniem. Ponieważ dolegliwość ta związana jest z zaburzeniami naczyniowo - ruchowymi (nieprawidłową pracą naczynek krwionośnych) należy przede wszystkim wyeliminować te czynniki, które te zaburzenia nasilają. Niestety nie jest to proste, bowiem wpływanie na same naczynka (od zewnątrz) nie zawsze przynosi efekty. Konieczna bywa zmiana diety i leczenie chorób, które towarzyszą trądzikowi, a chorób tych jest co najmniej kilka.

Przyczyny trądziku

Jakkolwiek wymienione niżej zaburzenia / dolegliwości trudno jednoznacznie obarczyć winą za wywoływanie trądziku, odgrywają one ogromną rolę w jego przebiegu. Mogą go nasilać, a wyleczone sprzyjają remisji tj. ustępowaniu zmian widocznych na skórze. I tak, do chorób ściśle powiązanych z trądzikiem należą:
- choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, a ściślej - zakażenie bakterią z gatunku Helicobacter pyroli,
- zakażenie roztoczami i alergia na nie (to zjawisko typowo zewnętrzne, roztocza bytują na skórze),
- zaburzenia hormonalne (dlatego trądzik różowaty uaktywnia się bardzo często w okresie około menopauzalnym).

Jak widać trądziku różowatego bagatelizować nie można, a walcząc z nim bynajmniej nie należy skupiać się na właściwej pielęgnacji cery. Niezwykle często konieczne jest wyleczenie chorób współistniejących. Dopiero po spełnieniu tego warunku można liczyć na całkowite wyleczenie, a przynajmniej zaleczenie trądziku.

Leczenie trądziku różowatego

Ponieważ z trądzikiem różowatym współistnieją inne dolegliwości trudno mówić o konkretnym sposobie postępowania w każdym przypadku. Konieczne jest wyleczenie chorób współistniejących. Pozostałe działania można (i należy) podejmować niezależnie, czy też raczej obok, podjętego leczenia ogólnoustrojowego. Unikanie czynników ryzyka (zaostrzających trądzik) wraz z leczeniem miejscowym i właściwą pielęgnacją cery stanowią filary każdej kuracji. Jedynie dzięki połączonemu działaniu wielu środków można mówić o sukcesie w leczeniu.

Leczenie zewnętrzne i pielęgnacja

W zewnętrznym leczeniu trądziku najczęściej stosowany jest metronidazol oraz maści, żele lub posypki (pudry) zawierające antybiotyki bądź ichtiol. Oprócz środków leczniczych warto stosować kosmetyki przeciwtrądzikowe - ważne by były one jak najłagodniejsze, a najlepiej przeznaczone do cery z trądzikiem różowatym. Jedynie w ten sposób zapewnimy sobie kompleksową ochronę twarzy. Przerosła postać trądziku tj. postać objawiająca się zniekształceniami tkanek (najczęściej w obrębie nosa) wymaga niestety leczenia chirurgicznego. W tym przypadku maści, mazidła i kremy niewiele pomogą, choć mogą oczywiście nieznacznie poprawić wygląd cery.

Czynniki ryzyka

Osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny bezwzględnie unikać czynników nasilających jego przebieg. Najczęściej są nimi:
- skrajne warunki atmosferyczne (twarz należy zabezpieczać przed słońcem, mrozem, wiatrem),
- nagłe zmiany temperatury otoczenia,
- pikantne potrawy i potrawy o skrajnych temperaturach,
- silne emocje,
- inne czynniki nasilające pracę naczynek krwionośnych.

Zwracając baczną uwagę na wszystkie te elementy i lecząc się pod kierunkiem dobrego dermatologa można nie tylko zahamować rozwój trądziku, ale doprowadzić wręcz do jego zaniku.

Zobacz ranking najlepszych preparatów przeciwko trądzikowi różowatemu